RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh/Hari : 19 Oktober 2012(Jumaat)
Masa :
10:30 – 11:00a.m(30 minit).
Tahun : 4 Kuning
Bilangan murid : 25 orang
Tema : Jasamu Dikenang
Subtajuk : Nilai Murni
Hasil Pembelajran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat:
Objektif Am
·
Membaca
dan menerangkan maksud kandungan teks / gambar rajah yang tersurat
dan tersirat.
Objektif khusus
·
Menghuraikan maksud keseluruhan
teks/ gambar rajah yang dibaca.
·
Menjelaskan
pengajaran yang terdapat dalam teks /gambar rajah.
·
Membina ayat majmuk
Pengetahuan Sedia ada : Murid-murid pernah belajar nilai murni.
Alat Bantu Mengajar : Power point, kertas manjong ,lembaran
kerja
Nilai :
Kerjasama, keyakinan
KBKK : Menjana idea, mentafsirkan
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
LANGKAH
|
ISI
PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Langkah 1
Set induksi ( 3 minit)
|
Lagu Motivasi
(rujuk
lampiran)
|
1. Guru
memaparkan
lirik lagu motivasi yang dicipta melalui
powerpoint.
2. Murid-murid menyanyi Lagu Motivasi.
3. Guru meminta murid-murid menghayati lirik lagu dan menyatakan nilai murni
yang terkandung dalam lirik lagu.
4. Guru menerangkan bahawa tajuk yang hendak dipelajari pada hari ini
ialah“nilai murni”.
|
Strategi
berpusat bahan,
guru dan pelajar
Kaedah
Kecerdasan
pelbagai,
Pembelajaran
kontekstual
ABM
Powerpoint
KBKK
Mengenal pasti
|
Langkah 2
Aktiviti 1
(5 minit)
|
Menerangkan istilah nilai murni.
|
1.
Guru meminta murid-murid mencari nilai murni
yang telah disorak dalam kumpulan masing-masing.
(di bawah meja atau kerusi)
2.
Murid menunjukkan nilai murni yang dijumpai.
3. Guru meminta murid-murid membacakan nilai murni yang
dijumpai mengikut kumpulan masing-masing.
|
Strategi
berpusat guru
dan pelajar
Kaedah
Kecerdasan
pelbagai, Pembelajaran kontekstual
Nilai
keyakinan
ABM
Kad imbasan,
power point,
KBKK
Mengingat dan mengenal pasti
|
Langkah 3
Aktiviti 2
(10 minit)
|
Memaparkan
gambar rajah yang bersituasi.
|
1. Guru membimbing murid meneliti
gambar yang
dipaparkan.
2.
Murid-murid membincangkan lalu menulis nilai murni yang terkandung
dalam situasi itu mengikut kumpulan masing-masing.
3. Guru menegaskan bahawa
melebihi satu nilai murni yang terkandung dalam gambar rajah.
4. Guru memberi penerangan berdasarkan gambar dan nilai
murni yang terkandung dalam situasi.
5. Guru
memberi galakan kepada kumpulan yang menjawab dengan betul.
|
Strategi
berpusat guru
dan pelajar
Kaedah
Kecerdasan
pelbagai
Nilai
rasional
ABM
Kad imbasan,
Powerpoint
KBKK
Menjana idea
|
Langkah 4
Aktiviti 3
( 9 minit)
|
Membina ayat
berdasarkan kata kunci.
|
1. Guru
meminta murid membina ayat secara kumpulan
berdasarkan nilai murni yang sama
2.Guru membimbing murid membina ayat yang
lengkap berdasarkan kata kunci yang diberi.
3. Guru meminta
murid membentangkan ayat-ayat yang telah dibina.
|
Strategi
berpusat
pelajar
Kaedah
Bersoal jawab
Nilai
Bekerjasama
ABM
Kertas Manjong.
KBKK
Mengenal pasti dan menjana idea
|
Langkah 5
Penutup
(3 minit)
|
Membaca
ayat-ayat .
dan lembaran kerja
|
1. Guru meminta murid membaca ayat-ayat yang
dipaparkan dengan sebutan yang betul.
2. Guru membimbing murid
membuat kesimpulan pengajaran
hari ini dan memberi lembaran kerja kepada murid-murid sebagai
kerja rumah. Iaitu murid-murid membina ayat masing-masing berdasarkan
ketiga-tiga nilai murni ini dalam buku latihan.
3. Murid-murid menyanyi lagu motivasi
sekali lagi.
|
Strategi
berpusat
pelajar
Kaedah
Pembelajaran kontruktivisme
Nilai
Keyakinan
ABM
Lembaran kerja,
power point.
KBKK
Menjana idea
|